Území s archeologickými nálezy

Kraj může vydat v dohodě s ministerstvem kultury nařízením kraje plán území s archeologickými nálezy v kraji nebo ve vymezené části kraje, ve kterém se vyznačí území, na nichž se vyskytují nebo se mohou odůvodněně vyskytovat archeologické nálezy, a který slouží pro zabezpečení archeologického dědictví.

Základní informace

Typ ÚD
Poskytovatel NPÚ, Krajský úřad
Zdroj v ÚP ÚAP
Čí­slo jevu 16
Legislativní­ zdroj Zákon č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů
Paragraf (§) 23b
URL zdroje https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1987-20
Metodika např. http://www.archeologieklatovy.cz/sas-cr/
Vliv na ÚP text Výrok - především kapitola C - urbanistická koncepce, lze F
Vliv na ÚP grafika Hlavní výkres, koordinační
Limit
Aktualizováno dne 01. 01. 2020

Komentář autora

Pro potřeby ÚAP je území s archeologickými nálezy evidováno do čtyř kategorií: I. kategorie –pozitivně prokázaný výskyt nálezů II. kategorie – území, kde se pravděpodobnost výskytu archeologických nálezů pohybuje v rozmezí 51 – 100%. (obce s první písemnou zmínkou již ve středověku, kterých je převážná většina), území v těsné blízkosti ÚAN I. atd. III. kategorie– území, které mohlo být osídleno či jinak využíváno člověkem, ale výskyt archeologických nálezů nebyl dosud pozitivně prokázán, pravděpodobnost výskytu je 50%. Sem patří prakticky veškeré území české republiky, která nejsou ÚAN I, II a IV. Archeologové totiž neznají, a ani to není v jejich silách, všechny archeologické lokality ve svém působišti. Prakticky při každé stavbě, s výjimkou těch v ÚAN IV, může dojít k objevení nové, dosud neznámé lokality.Podle charakteru stavby a toho v jakém ÚAN se stavba nachází, volí archeolog metodu výzkumu, např. v ÚAN I obvykle předstihový plošný výzkum, v ÚAN II zjišťovací sondy před zahájením vlastní stavby, v ÚAN III výzkum formou průběžného dohledu na stavbě (viz odkaz na Archaia – výzkum). Veškerá opatření v podstatě směřují k jedinému – zajistit jednu z forem archeologického výzkumu na každé stavbě a zabránit nekontrolovanému ničení archeologických lokalit. Každá archeologická situace je totiž jedinečná a neopakovatelná a její zničení bez dokumentace nelze adekvátně nahradit. IV. kategorie – území, kde není reálná pravděpodobnost výskytu archeologických nálezů (vytěžené a archeologicky zkoumané plochy - především lomy).


Problémy

V datech ÚAP jsou evidovány jak plošné prvky - obce a nálezy, tak také bodové prvky. U obou prvků nemusí být dostatečný popis či obsah atributové tabulky.


Více

http://www.archeologieklatovy.cz/sas-cr/


Zdroj textu

https://www.uur.cz/images/8-stanoviska-a-metodiky/od-01-01-2018/31-metodika-uap-jevy-2019-12.pdf


Dostupné formáty

především z ÚAP či ÚPD - SHP, DGN ale i s ohledem na zdroj ÚPD - JPG, PDF či další


Možná budoucnost

???


Stále tápete? Hledáte jiné řešení? Neváhejte nás kontaktovat!