Kritické body a jejich povodí

Kritické body slouží k identifikaci míst povodňového nebezpečí přívalových srážek ve vazbě na zastavěná území obcí. Stanoví se v místech, kde linie drah soustředěného odtoku vnikají do zastavěných částí obcí. V České republice bylo vytipováno celkem 524 kritických bodů (417 významných, 73 nevýznamných, 34 v kat. C). Každý kritický bod má vymezenou polygonovou vrstvu přispívajících ploch (tzv. plochy povodí). V rámci Strategie ochrany před negativními dopady povodní a erozními jevy přírodě blízkými opatřeními v ČR byla pro jednotlivé kritické body navržena opatření, kterými jsou zejména: - Vodní nádrž - návrhy suchých vodní nádrží ve vhodných profilech s potenciálem pro transformaci povodňové vlny. - Úprava vodního toku a objektů na toku v intravilánu obcí - soubor opatření, které mají zajistit odpovídající protipovodňovou ochranu v intravilánu. Jedná se o zvýšení kapacity koryta vodního toku včetně mostů, zajištění stabilizace objektů a koryta vodního toku atd. - Individuální ochrana objektů - zajištění protipovodňové ochrany objektů, které jsou situovány mimo hlavní zástavbu obce. Ve většině případů se jedná o samostatně stojící domy (skupiny domů), průmyslové a zemědělské objekty. - Opatření na stávajících vodních nádržích - z databáze ZABAGED byly vybrány stávající nádrže (s délkou zátopy alespoň 100 m) a soustavy nádrží u kterých se předpokládají potenciální opatření typu rekonstrukce objektů, hrází, odbahnění atd., které mohou zlepšit protipovodňovou ochranu intravilánu. - Revitalizace vodního toku a nivy - opatření, které mají zlepšit morfologii koryta vodního toku, zajistit migrační zprůchodnění příčných objektů, obnovit proces zaplavování nivy při zvýšených průtocích atd. - Opatření na zachycení odtoku - typicky liniové prvky s retenční funkcí v ploše povodí, jako jsou hrázky, zasakovací průlehy apod. situované do významných údolnic a drah soustředěného odtoku. - Opatření na svedení odtoku - typicky liniové prvky s funkcí odvádění odtoku do jiného povodí, mimo intravilán apod. - Hrazení bystřin - opatření, které je situováno do horských a podhorských oblastí, popřípadě strží, kde dochází k ohrožení intravilánu zvýšeným přísunem splaven z povodí.

Základní informace

Typ ÚD
Poskytovatel MŽP, Výzkumný ústav vodohospodářský
Zdroj v ÚP ÚAP
Čí­slo jevu 52b
Legislativní­ zdroj Projekt Strategie ochrany před negativními dopady povodní a erozními jevy přírodě blízkými opatřeními v České republice, Výzkumný ústav vodohospodářský, T. G. Masaryka, v.v.i
URL zdroje https://www.vtei.cz/wp-content/uploads/2016/08/5572-VTEI_Strategie-ochrany-pred-povodni-1.pdf
Vliv na ÚP text Výrok - především kapitola E - Koncepce uspořádání krajiny
Vliv na ÚP grafika Hlavní výkres, koordinační
Limit
Aktualizováno dne 01. 01. 2020

Komentář autora

Kritické body jako nově vzniklý prvek v rámci novelizace vyhlášky eviduje místa s nebezpečím povodní. Jedná se především o vodní nádrže a vodní toky. Prvek navrhuje jejich opatření pro ochranu.


Více

http://www.vodavkrajine.cz/vystupy/popis-projektu


Zdroj textu

https://www.uur.cz/images/8-stanoviska-a-metodiky/od-01-01-2018/31-metodika-uap-jevy-2019-12.pdf


Dostupné formáty

především z ÚAP či ÚPD - SHP, DGN ale i s ohledem na zdroj ÚPD - JPG, PDF či další


Možná budoucnost

S ohledem na klimatické změny a nárazové přívalové srážky je nutné evidenci pravidelně aktualizovat a evidovat nové prvky a tyto prvky v rámci ÚAP zaevidovat.


Stále tápete? Hledáte jiné řešení? Neváhejte nás kontaktovat!