Nemovitá národní kulturní památka a nemovité kulturní památky a jejich ochranná pásma

Ministerstvo kultury prohlašuje za kulturní památku nemovité a movité věci nebo jejich soubory, které jsou významnými doklady historického vývoje, životního způsobu a prostředí společnosti od nejstarších dob do současnosti, jako projevy tvůrčích schopností a práce člověka z nejrůznějších oborů lidské činnosti, pro jejich hodnoty revoluční, historické, umělecké, vědecké a technické, nebo které mají přímý vztah k významným osobnostem a historickým událostem. Kulturní památky, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa, prohlašuje vláda České republiky nařízením za národní kulturní památky a stanoví podmínky jejich ochrany. Rozhodnutí o ochranném pásmu vydává obecní úřad obce s rozšířenou působností.

Základní informace

Typ ÚD
Poskytovatel ORP či NPÚ
Zdroj v ÚP ÚAP
Čí­slo jevu 8a
Legislativní­ zdroj Zákon č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů
Paragraf (§) 2, 3, 4, 7, 17, 32
URL zdroje https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1987-20
Metodika např. https://www.uur.cz/images/5-publikacni-cinnost-a-knihovna/internetove-prezentace/principy-a-pravidla-uzemniho-planovani/pap-uvod-20160902.pdf
Vliv na ÚP text Výrok - především kapitola C - urbanistická koncepce, lze F
Vliv na ÚP grafika Hlavní výkres, koordinační
Limit 6_101
6_102
6_105
Aktualizováno dne 01. 01. 2020

Komentář autora

V současnosti je v Ústředním seznamu kulturních památek zapsáno přes 300 rejstříkových čísel (jednotlivých staveb, areálů či movitých předmětů nebo jejich souborů) národních kulturních památek od těch nejstarších (archeologické naleziště Dolní Věstonice včetně souboru nejvýznamnějších nálezů z období kultury lovců mamutů, hradiště a keltské oppidum Závist a další) přes památky středověké (Karlův most, Anežský klášter, hrad Pernštejn či soubor gotických soch z období krásného slohu v českých zemích) a novověké (zámek Opočno, jízdárna ve Světcích u Tachova nebo vila Tugendhat v Brně) až po památky z konce 20. století (hotel a televizní vysílač na Ještědu u Liberce). Výčet národních kulturních památek je velmi rozmanitý i druhově. Ačkoliv větší zastoupení mají hrady a zámky, kostely či kláštery, nechybějí ani památky lidové architektury, stavby dopravní (koněspřežní železnice České Budějovice – Linec, empírový řetězový most v Stádlci nebo unikátní železobetonový most v Bechyni) nebo průmyslové (např. železárna Stará huť u Adamova, čistírna odpadních vod v Praze-Bubenči nebo průmyslový areál bývalého Dolu Hlubina, koksovny a vysokých pecí Vítkovických železáren). Ve výčtu nechybějí významné pomníky a památníky (pomník sv. Václava v Praze). Součástí seznamu jsou samozřejmě i památky movité, kterých však je pouze dvacet šest. Také jejich výběr je rozmanitý – od asi nejznámějších korunovačních klenotů a ostatkové skříně sv. Maura přes zlomek latinského překladu kroniky tak řečeného Dalimila atd.


Problémy

V rámci jakékoliv změny na stavbě nacházející se v plošně chráněném území je nutné vyjádření památkářů. Novostavby musí podléhat regulativům památkářů. V rámci změn je nutná návštěva památkáře, který stanoví obecné zásady památkové péče a bude se je snažit sloučit s záměrem stavebníka. U NKP je možnost v případě zanedbání péče i v krajním případě památku vyvlastnit ve prospěch státu.


Více

https://www.npu.cz/nemovite-pamatky;
https://iispp.npu.cz/
https://www.pamatkovykatalog.cz/
https://geoportal.npu.cz/web


Zdroj textu

https://www.uur.cz/images/8-stanoviska-a-metodiky/od-01-01-2018/31-metodika-uap-jevy-2019-12.pdf


Dostupné formáty

především z ÚAP či ÚPD - SHP, DGN ale i s ohledem na zdroj ÚPD - JPG, PDF či další


Stále tápete? Hledáte jiné řešení? Neváhejte nás kontaktovat!