Přírodní léčivé zdroje, zdroje přírodní minerální vody a jejich ochranná pásma

Přírodním léčivým zdrojem je přirozeně se vyskytující minerální voda, plyn nebo peloid, které mají vlastnost vhodnou pro léčebné využití, a o tomto zdroji je vydáno osvědčení podle tohoto zákona. Peloidem se rozumí rašelina, slatina nebo bahno. Zdrojem přírodní minerální vody je přirozeně se vyskytující podzemní voda původní čistoty, stálého složení a vlastností, která má z hlediska výživy fyziologické účinky dané obsahem minerálních látek, stopových prvků nebo jiných součástí, které umožňují její použití jako potraviny a k výrobě balených minerálních vod, a o tomto zdroji bylo vydáno osvědčení podle zákona 164/2001 Sb. K ochraně zdroje před činnostmi, které mohou nepříznivě ovlivnit jeho chemické, fyzikální a mikrobiologické vlastnosti, jeho zdravotní nezávadnost, jakož i zásoby a vydatnost zdroje, stanoví ochranná pásma I. a II. stupně ministerstvo vyhláškou.

Základní informace

Typ ÚD
Poskytovatel Vlastník, MŽP
Zdroj v ÚP ÚAP
Čí­slo jevu 55
Legislativní­ zdroj Zákon č. 164/2001 Sb., o přírodních léčivých zdrojích, zdrojích přírodních minerálních vod, přírodních léčebných lázních a lázeňských místech a o změně některých souvisejících zákonů
Paragraf (§) 2, 5, 21, 22, 23, 24, 44
URL zdroje https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-164
Metodika např. https://www.uur.cz/images/5-publikacni-cinnost-a-knihovna/internetove-prezentace/principy-a-pravidla-uzemniho-planovani/pap-uvod-20160902.pdf
Vliv na ÚP text Výrok - především kapitola E - Koncepce uspořádání krajiny
Vliv na ÚP grafika Hlavní výkres, koordinační
Limit 4_1_112
Aktualizováno dne 01. 01. 2020

Komentář autora

Vymezení prvku je nutné s ohledem na omezení negativních dopadů, vyplývajících z lidské činnosti, na přírodní léčivý zdroj, což je přirozeně se vyskytující minerální voda, plyn nebo peloid (rašelina, slatina nebo bahno), které mají vlastnosti vhodné pro léčebné využití, a o tomto zdroji je vydáno osvědčení.


Problémy

Největším problémem pro ÚPD je ochranné pásmo vodního zdroje – viz limit: Ochranné pásmo I. stupně (dále OP I. stupně) se stanoví pro území zahrnující zpravidla okolí výstupu zdroje.  U přírodního léčivého zdroje minerální vody a plynu a u zdroje přírodní minerální vody se ochranné pásmo stanoví zpravidla pro území vymezené kruhem o poloměru 50 m od zdroje, není-li na základě hydrogeologického šetření nutno stanovit jinak. V takovém případě se v OP I. stupně k zabezpečení bezprostřední ochrany jímání zdroje vymezí zpravidla v rozsahu 10x10 m okolo zdroje pásmo fyzické ochrany zdroje, v němž se mohou provádět jen činnosti spojené s ochrannou a využitím zdroje. U přírodního léčivého zdroje peloidu se OP stanoví zpravidla pro území vymezené hranicemi ložiska peloidu. Katastrální úřad eviduje OP I. stupně v katastru nemovitostí podle grafických a písemných podkladů předložených ministerstvem.  Ochranné pásmo II. stupně (dále OP II. stupně) se stanoví k ochraně zřídelní struktury zdroje, popřípadě infiltračního území zřídelní struktury zdroje nebo jeho části nebo infiltračního území zdroje nebo jeho části. Ochranné pásmo přírodního léčivého zdroje peloidu se stanoví zejména k ochraně hydraulických poměrů zdroje. 28 V rámci OP II. stupně lze vymezit dílčí pásma s rozdílným stupněm ochrany. OP II. stupně se vymezí v základní mapě v měřítku 1 : 10 000 a zakreslí se též do základní mapy v měřítku 1 : 50 000. Z tohoto je vidět kde často vzniká nedokonalost a špatné vymezení, které limituje prvky ÚPD.


Více

http://www.lecebnelazne.cz/vse-o-laznich/ceske-lazenstvi/prirodni-lecive-zdroje
https://www.arcgis.com/home/item.html?id=c6cce27214e44dbfb694b2ce8901c813


Zdroj textu

https://www.uur.cz/images/8-stanoviska-a-metodiky/od-01-01-2018/31-metodika-uap-jevy-2019-12.pdf


Dostupné formáty

především z ÚAP či ÚPD - SHP, DGN ale i s ohledem na zdroj ÚPD - JPG, PDF či další


Možná budoucnost

??


Stále tápete? Hledáte jiné řešení? Neváhejte nás kontaktovat!