Poddolovaná území

Pod pojmem poddolované území se rozumí evidované plochy s ověřeným nebo předpokládaným výskytem hlubinných důlních děl, vzniklých za účelem těžby nebo průzkumu nerostných surovin. Důlní díla mohou být rozložena v rámci poddolovaného území nepravidelně, v různých hloubkách a mohou zde být i zcela nedotčené plochy. Postižení území hornickou činností může být menší než je rozsah zákresů a pro konkrétní lokality je nutné vyžádat si upřesnění u ČGS. Příslušné údaje zpřístupňuje Česká geologická služba v rámci výkonu státní geologické služby, a to bez garance správnosti, úplnosti a aktuálnosti. Údaje jsou průběžně aktualizovány na základě výsledků vlastních prací a odevzdaných závěrečných zpráv ostatních organizací uložených v archivu ČGS.

Základní informace

Typ D
Poskytovatel ČGS
Zdroj v ÚP ÚAP
Čí­slo jevu 61
Legislativní­ zdroj především zákon č. 62/1998 Sb., o geologických pracích, ve znění pozdějších předpisů
Paragraf (§) 13, 17
URL zdroje https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1988-62
Metodika např. https://www.uur.cz/images/5-publikacni-cinnost-a-knihovna/internetove-prezentace/principy-a-pravidla-uzemniho-planovani/pap-uvod-20160902.pdf
Vliv na ÚP text Výrok - především kapitola E - Koncepce uspořádání krajiny
Vliv na ÚP grafika Hlavní výkres, koordinační
Limit 5_5_105
Aktualizováno dne 01. 01. 2020

Komentář autora

Prvek je limitován 1 limitem, který ochraňuje lidi a majetek proti nebezpečí hrozícímu poruchami staveb, terénních úprav a zařízení v důsledku možné a očekávané destabilizace povrchu zemského a podzákladí staveb a zařízení zbudovaných působením výše zmíněných jevů.


Problémy

V limitu 5.5.105 je zmíněno: Orgány územního plánování a stavební úřady vycházejí při své činnosti z výsledků geologických prací s cílem zajistit v co největší míře zejména ochranu zjištěných a předpokládaných ložisek nerostů a zdrojů podzemních vod a vytvářet podmínky pro jejich hospodárné využití. Ministerstvo životního prostředí poskytuje orgánům územního plánování informace o výsledcích geologických prací, které mohou mít vliv na vypracování územně plánovací dokumentace a na životní prostředí. Tudíž vymezení prvku a jeho přesnost ovlivňuje možnost funkčního využití a koncepci krajiny.


Více

http://www.geology.cz/extranet/sluzby/data/poskytovani-udaju-o-uzemi
http://mapy.geology.cz/GISViewer/?mapProjectId=6


Zdroj textu

https://www.uur.cz/images/8-stanoviska-a-metodiky/od-01-01-2018/31-metodika-uap-jevy-2019-12.pdf


Dostupné formáty

především z ÚAP či ÚPD - SHP, DGN ale i s ohledem na zdroj ÚPD - JPG, PDF či další


Možná budoucnost

S ohledem na tvorbu DTM ČR by obsahově prvek měl v nové DTM ČR být obsažen v stavbách důlních a pro těžbu - důl, lom, který by obsahoval geometrii a definiční bod.


Stále tápete? Hledáte jiné řešení? Neváhejte nás kontaktovat!