Sesuvná území a území jiných geologických rizik

Svahové nestability: Informace o svahových nestabilitách (ploužení, sesouvání, stékání, skalní řícení, sufoze) a jejich prostorové vymezení jsou získávány vlastními geologickými pracemi a z převzatých výsledků prací ostatních organizací. Evidované údaje zpřístupňuje Česká geologická služba v rámci výkonu státní geologické služby a garanci správnosti poskytuje pouze u výsledků vlastních mapovacích akcí. Krizová linka ČGS: Havarijní sesuvy a skalní řícení +420 234 742 222 nebo www.geology.cz. Tato linka slouží výhradně k ohlášení krizových havarijních situací v souvislosti se sesuvy a skalním řícením. Rozsah a způsob postižení je nutné ověřit u ČGS. Plošné neřízené výstupy metanu: Výstupy metanu na povrch jsou v oblastech s existencí uhelných pánví zcela objektivním a poměrně častým jevem ne úplně závislým na hornické činnosti, neboť k jejich migraci na povrch dochází i na územích, kde se uhlí nedobývalo. Mapa kategorizace území Ostravsko – karvinského revíru (OKR) je odborným odhadem míry rizik a rozsahu potenciálního nebezpečí způsobeného neřízenými výstupy důlních plynů z karbonského masívu, je mapovým podkladem k vyznačování nebezpečných území z hlediska neřízených plošných výstupů metanu v územně plánovací dokumentaci pro území ostravsko-karvinské oblasti. V ploše OKR byly vymezeny formou kategorizace území plochy v pořadí od nejnižšího potenciálního nebezpečí neřízených výstupů metanu k nejvyššímu (mapa kategorizace je k nahlédnutí na www.diamo.cz):  Území s možným nahodilým výstupem důlních plynů na povrch,  Území ohrožená výstupy důlních plynů na povrch,  Území nebezpečná výstupy důlních plynů na povrch. Ochranné pásmo likvidovaného hlavního důlního díla: Stanovení ochranného pásma likvidovaného hlavního důlního díla zabezpečuje ochranu zdraví a majetku osob v okolí těchto likvidovaných důlních děl. Podání návrhu u obecného stavebního úřadu musí být oznámeno též obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Tímto bude optimalizován proces zajišťujícího ochranu likvidovaných důlních děl ústících na povrch a jejich okolí. Radonový index: V současné době ČGS prezentuje ve spolupráci s SÚJB komplexní radonovou informaci o radonovém indexu a související geologické stavbě území. Údaje jsou dostupné v rámci veřejných mapových aplikací. Rozsah zákresů se může měnit podle kvality dokumentace.

Základní informace

Typ ÚD, D
Poskytovatel ČGS, Diamo, vlastník díla
Zdroj v ÚP ÚAP
Čí­slo jevu 62
Legislativní­ zdroj Zákon č. 62/1988 Sb., o geologických pracích, ve znění pozdějších předpisů
Paragraf (§) 13, 17
URL zdroje https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1988-62
Metodika např. https://www.uur.cz/images/5-publikacni-cinnost-a-knihovna/internetove-prezentace/principy-a-pravidla-uzemniho-planovani/pap-uvod-20160902.pdf
Vliv na ÚP text Výrok - především kapitola E - Koncepce uspořádání krajiny
Vliv na ÚP grafika Hlavní výkres, koordinační
Limit 4_3_103
4_3_105
5_5_105
Aktualizováno dne 01. 01. 2020

Komentář autora

Prvek je limitován 3 prvky, které souvisejí se zvláštními poměry geologických staveb a radonem.


Problémy

Nové stavby, které budou na území navrženy, budou muset v rámci stavebního řízení zajistit stanovení radonového indexu. Také dotčený pozemek se nachází na mapě s radonovým indexem pozemku, který se dělí na nízký, střední a vysoký. Proto je přesné vymezení prvku s ohledem na jeho limitnost zásadní.


Více

http://www.geology.cz/extranet/sluzby/data/poskytovani-udaju-o-uzemi
http://mapy.geology.cz/GISViewer/?mapProjectId=6


Zdroj textu

https://www.uur.cz/images/8-stanoviska-a-metodiky/od-01-01-2018/31-metodika-uap-jevy-2019-12.pdf


Dostupné formáty

především z ÚAP či ÚPD - SHP, DGN ale i s ohledem na zdroj ÚPD - JPG, PDF či další


Stále tápete? Hledáte jiné řešení? Neváhejte nás kontaktovat!