Urbanistické a krajinné hodnoty

Urbanistické a krajinné hodnoty zahrnují: - regiony lidové architektury - území se zvýšeným výskytem hodnotných objektů lidové architektury, dochovaných ve svém tradičním výrazu v rámci hmotové a urbanistické skladby nebo materiálové charakteristiky, - dochovaná historická kulturní krajina a historické krajinné struktury (např. uspořádání sídel, cestní sítě a zemědělsky využívaných ploch, lesních komplexů a vodních útvarů vycházejících z přírodních podmínek a historického vývoje osídlení), komponovaná krajina (záměrné propojení přírodních a kulturních hodnot), - významné krajinné dominanty – typické znaky, které mají v dané krajině zásadní význam, určují její charakter a hodnotu, změna takové přírodní (např. geologické útvary, významné prvky krajinné zeleně) či kulturní dominanty obvykle znamená změnu celého krajinného rázu v daném místě, - urbanistické a přírodní osy, kompoziční osy v krajině - linie, která dává prostoru logický řád; urbanistická osa je formována zástavbou, kompoziční osa v krajině nejčastěji stromořadím, přírodní osa je tvořena např. řekou, údolím, - významné stavební dominanty – stavby a jejich soubory, včetně staveb zapsaných na Ústřední seznam kulturních památek, jejichž umístění v terénu či charakter je činí výrazně viditelné a do velké míry ovlivňující vizuální charakter sídla i krajiny, - pohledově exponovaná místa – místa dobře viditelná (častých pohledů), místa v pohledové ose; mohou, ale nemusí být zdůrazněna dominantou, - významné vyhlídkové body – veřejně přístupná místa, jejichž vyvýšené umístění v terénu (vrchol kopce, úbočí) nebo v rámci stavby (rozhledna, věž) umožňuje přehlédnout významnou a atraktivní část okolního území, nebo naopak veřejně přístupná místa s výhledem ze sídla ven do krajiny, měl by být uveden též úhel / směr výhledu, - horizonty – přirozená linie v krajině, která pohledově uzavírá část území vůči vzdálenějším částem sídel či krajiny; typicky navazující hřebeny kopců či hor, - pohledové osy – záměrně vedené pohledy na dominanty, na pohledově exponovaná místa, - průhledy - pohled na význačný cíl skrze urbanistické či přírodní osy (údolím, komponovanou osou v krajině).

Základní informace

Typ ZJ, D
Poskytovatel Pořizovatel, popřípadě konzultace s NPÚ
Zdroj v ÚP ÚAP či průzkumy a rozbory
Čí­slo jevu 11
Legislativní­ zdroj Úmluva o ochraně architektonického dědictví Evropy
URL zdroje https://www.mkcr.cz/assets/kulturni-dedictvi/pamatkovy-fond/legislativa/Evropska-umluva-o-ochrane-architektonickeho-dedictvi-73-2000.rtf
Metodika např. https://www.uur.cz/images/5-publikacni-cinnost-a-knihovna/casopis/2015/2015-01/03_urbanisticka.pdf
Vliv na ÚP text Výrok - především kapitola C - urbanistická koncepce, lze F
Vliv na ÚP grafika Hlavní výkres, koordinační
Limit
Aktualizováno dne 01. 01. 2020

Komentář autora

Urbanistickou hodnotu lze sledovat především v zastavěném území. Výše zmíněné prvky a jejich uspořádání, návaznost a vlastnosti určují uspořádání území, průhledy, osy, orientační body, architektonické dominanty, členotost a další aspekty z hlediska pobytové pohody. Z hlediska širších vztahů je nutná jejich vazba na okolní krajinu.


Problémy

Každý urbanista může vidět urbanistiké hodnoty jinde a stanovit proto různorodou urbanistickou koncepci území. Jediným všeobecných zdrojem o urbanistických hodnotách jsou ÚAP, obsahující výkres hodnot.


Více

https://www.uur.cz/1000-otazek/?action=heslo&id=218&IDtema=17;
https://www.uur.cz/images/5-publikacni-cinnost-a-knihovna/casopis/2015/2015-01/03_urbanisticka.pdf


Zdroj textu

https://www.uur.cz/images/8-stanoviska-a-metodiky/od-01-01-2018/31-metodika-uap-jevy-2019-12.pdf


Dostupné formáty

především z ÚAP či ÚPD - SHP, DGN ale i s ohledem na zdroj ÚPD - JPG, PDF či další


Možná budoucnost

???


Stále tápete? Hledáte jiné řešení? Neváhejte nás kontaktovat!